Halı Tamiri

Halı Tamiri

Halı Tamiri

Halılar; uzun yıllar boyunca evlerimizin dekorunda yer alan eşyalarımızdır. Kullanım sonucunda ya da bazı etkenler yüzünden yıllar içerisinde yıpranır ve kopmalar ve dokusunda açılmalar ortaya çıkar. Özellikle nemli ortamlar, güve gibi bazı haşereler, havlarında oluşan dökülmeler, çırpılması, elde yıkama ile oluşan sertlikler, saçakların kopması, dökülen bazı maddeler gibi daha birçok etken nedeniyle deforme olmaya başlar. Bu durumda halının tamir edilmesi gereklidir.

Halıların cinslerine ve dokumasına göre bilinçli ve uygun bir şekilde tamir edilmesi; halının hem görünümünde değişiklik yaratmaz hem de sağlam olmasına etki eder. Halı tamiri bilinçli ve bilen ellerde yapılması gerekli olan profesyonel bir uygulamadır. Özellikle halının cinsine göre ayrılarak bir bakım ve tamir işlemi yapılması şarttır.

Halı tamirinde orijinal ipliğine ve dokumasına sadık kalınarak bir uygulama gerekir. O nedenle halı tamiri dokunmasından daha zor ve titizlik gerektiren bir durum yaratır. Zarar görmüş ve hasara uğramış her düğüme ve ipliğe göre bir işlem uygulanması önemlidir.

Halı tamiri bu nedenle tamir hizmeti veren firmaların yetişmiş halı tamiri ekibine ihtiyaçları vardır. Halıların tamir edilmesi sırasında gövdesinde ya da saçaklarında uygulanacak tamir işlemi yeterli bilgiyle ve tecrübeyle yapılabilir. Halılar değişik teknikler ve dokumalar içeren sağlam ve çok fazla ilmik ile düğüm olan eşyalardır. Dokusunun, ipliğinin, düğümün, ilmiğin ve cinsinin de göz önünde olması dikkatle takip edilmesi ile zarar vermeden ve orijinal halinde farklılık yaratmadan halı tamiri uygulanmalıdır.

Halı tamiri; özellikle el halıları ve kilimlerinde daha büyük hassasiyet gerektirir. Çünkü desen ve işlenen tema halılarda orijinal ve kişiye ait bir sanatı yarattığı için o özgün halini kaybetmemesi gereklidir. Halı tamiri yaptırmak isteyen kişilerin mutlaka bilinçli ve bu işi gerçekten bilen firmalar seçmeleri; halıların gerçek orijinalliğinin bozulmaması için gerekli olacak bir önem arz eder.

Halı tamiri; halı yıkama firmaları tarafından uygulanabilen ve bu konuda yeterli bilgiye sahip ekip ile çözülebilen bir sorundur. Her şekilde bu güveni taşımanız için mutlaka emin olduğunuz kurumlara emanet etmelisiniz.

Ara

Sosyal Medya

Foto Galeri